پایگاه خبر

پترونت: بزرگ‌ترین صادرکنندگان نفت جهان با سرعت هرچه بیشتری در حال آتش زدن دلارهای نفتی خود هستند.

به گزارش پترونت، بنا به محاسبات بلومبرگ، 18 کشوری که قرار است در دوحه حضور یابند تا برای تثبیت تولید نفت خود در سطح ماه ژانویه مذاکره کنند، تا کنون 315 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را برای غلبه بر آثار کاهش قیمت نفت، مصرف کرده‌اند. این میزان، یک پنجم کل ذخایر ارزی این کشورها است.

این 18 کشور تنها در سه ماهه آخر سال 2015، 54 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را خرج کرده‌اند.

مصرف دلارهای نفتی کشورهای صادرکننده نفت بر سایر کشورها نیز تأثیر گذاشته است، چرا که این دلارها عمدتاً در صندوق‌های بین‌المللی یا در مواردی نظیر اوراق خزانه‌داری آمریکا سرمایه‌گذاری شده بود.

از میان این 18 کشور عربستان سعودی بیش از سایرین به مال خود آتش زده است. تقریباً نیمی از این 315 میلیارد دلار توسط سعودی‌ها خرج شده است. دولت عربستان از فوریه 2014 تا کنون بیش از 138 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را خرج غلبه بر اثرات کاهش قیمت نفت کرده است.

با این حال محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی و فرزند ملک سلمان که اخیراً مدیریت اقتصادی این کشور را به دست گرفته، گفته است که نبرد برای افزایش قیمت نفت، نبرد سعودی‌ها نیست، «بلکه نبرد دیگرانی است که از قیمت‌های پایین نفت در حال رنج بردن هستند.»

بعد از عربستان، روسیه، الجزایر، لیبی و نیجریه کشورهایی هستند که بیش از سایرین به ذخایر ارزی خود متوسل شده‌اند تا این دوران سخت را پشت سر بگذارند.

عربستان سعودی در سه ماه آخر سال 2015، 38.1 میلیارد دلار از ذخایر ارزی خود را به مصرف رسانده است. این میزان کاهش در ذخایر ارزی عربستان، از سال 1962 تا کنون بی‌سابقه است.

موسسه اعتبارسنجی فیچ، اخیراً رتبه اعتباری عربستان را کاهش داد.

صندوق بین‌المللی پول نیز پیش‌بینی کرده است که تراز تجاری عربستان سعودی در سال 2016، به اندازه 10 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور، کسری داشته باشد. این میزان کسری تجاری، از سال 1998 تا کنون بی‌سابقه است. در سال 1998، قیمت نفت به 10 دلار به ازای هر بشکه رسیده بود.

قیمت نفت در ماه ژانویه به زیر دلار به ازای هر بسکه رسید. در ماه فوریه بود که چهار کشور قطر، عربستان سعودی، ونزوئلا و روسیه برای فریز تولیدشان در سطح ماه ژانویه به توافق رسیدند و عملی کردن آن را به توافق سایر تولیدکنندگان از جمله ایران و عراق، موکول کردند. از ماه فوریه تا کنون قیمت نفت بیش از 30 درصد افزایش یافته است.