پایگاه خبر

پترونت: محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی و فرزند ملک سلمان، گفت عربستان سعودی تولید نفت خود را کاهش نخواهد داد، مگر این که سایر تولیدکنندگان، از جمله ایران، با «فریز» تولید نفت خود موافقت کنند.

به گزارش پترونت به نقل از بلومبرگ، محمد بن سلمان گفت در صورتی که سایر تولیدکنندگان با طرح فریز نفتی موافقت کنند، عربستان تولید نفت خود را در سطح 10.3 تا 10.4 میلیون بشکه نفت در روز محدود خواهد کرد.

تولیدکنندگان عمده نفت از جمله عربستان و روسیه، فردا در دوحه قطر در مورد اجرای طرح فریز نفتی با هم مذاکره خواهند کرد. در صورتی که این طرح مورد موافقت قرار گیرد، این تولیدکنندگان، سطح تولید نفت خود را در سطح تولید ماه ژانویه تثبیت خواهند کرد.

محمد بن سلمان گفت که «اگر سایر تولیدکنندگان، تولید خود را فریز نکنند، ما نیز تولیدمان را فریز نخواهیم کرد.»

حداقل 15 کشور فردا در دوحه در مورد طرح فریز نفتی با هم رایزنی خواهند کرد.

گفتگوها در مورد طرح فریز نفتی در صورتی انجام خواهد گرفت که آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین گزارش خود گفته است که در صورت موافقت تولیدکنندگان برای فریز تولیدشان در سطح ماه ژانویه نیز بازار تکان چندانی نخواهد خورد، چرا که این طرح مازاد عرضه موجود در بازار را از بین نمی‌برد.

محمد بن سلمان همچنین گفت که «اگر قیمت نفت به 60 تا 70 دلار به ازای هر بشکه برسد، عامل قوی‌ای برای به حرکت درآوردن چرخ توسعه خواهد بود، با این حال، این نبرد نبرد من نیست، بلکه نبرد دیگرانی است که از قیمت‌های پایین نفت در حال رنج بردن هستند.»

نظر روسیه در مورد طرح فریز نفتی

یک مقام روسی که بلومبرگ از وی نام نبرده است نیز گفت که بدون ایران نیز امکان دستیابی به توافق برای فریز سطح تولید نفت وجود دارد. ایران در 14 روز نخست ماه جاری میلادی تولید نفت خود را 600 هزار بشکه در روز افزایش داده است.

کاهش قیمت نفت باعث شده است تا فشار به تولیدکنندگان نفت، از ونزوئلا گرفته تا نیجریه به شدت افزایش یابد.

قیمت نفت برنت در روز جمعه 74 سنت کاهش یافت و به 43 دلار و 10 سنت رسید. از ژانویه تا کنون قیمت نفت افزایش قابل توجهی را تجربه کرده است. در ژانویه قیمت نفت به زیر 30 دلار به ازای هر بشکه رسید.