پایگاه خبر

پترونت: عربستان سعودی اجرای طرح‌هایی اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است که به احتمال زیاد اقتصاد این کشور را تا حد زیادی دگرگون خواهد کرد. با انتقال مالکیت شرکت نفتی آرامکو به صندق سرمایه‌گذاری عمومی، بزرگترین شرکت نفتی جهان به بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در جهان تبدیل خواهد شد.

به گزارش پترونت، صندوق سرمایه‌گذاری عمومی یکی از چندین صندوقِ دارایی است که عربستان سعودی پول مازاد عملیات‌های نفتی خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کند. عربستان سعودی قصد دارد در ابتدا 5 درصد سهام شرکت نفتی آرامکو را در بازار سهام این کشور عرضه کند و بدین ترتیب آرامکو به شرکت‌های ثبت‌شده در بازار بورس این کشور اضافه خواهد شد. بررسی سی‌ان‌بی‌سی نشان می‌دهد که اگر سرمایه‌گذاران حاضر باشند، برای هر بشکه نفت از ذخایر باقی‌مانده عربستان سعودی 10 دلار بپردازند، ارزش شرکت آرامکو 2.7 تریلیون دلار خواهد بود.

بدین ترتیب با انتقال مالکیت شرکت آرامکو به صندوق سرمایه‌گذاری عمومی این صندوق به بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری در دنیا تبدیل خواهد شد. در حال حاضر ارزش صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی 5 میلیارد دلار است و انتقال مالکیت آرامکو، ارزش این صندوق را 500 برابر می‌کند. صندوق سرمایه‌گذاری عمومی در حال حاضر فعالیت‌های خود را به خارج از عربستان نیز گسترش داده و اخیراً 38 درصد سهام یک شرکت مهندسی کره‌ای را به ارزش 1.1 میلیارد دلار خریداری کرده است.

واگذاری سهام شرکت نفتی آرامکو و مدیرت آن به عنوان یک شرکت خصوصی بخشی از طرح بلندپروازانه عربستان سعودی برای تنوع‌بخشی به اقتصاد خود و رهایی از وابستگی به نفت است. به نظر می‌رسد از آن‌جا که محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی و فرزند ملک سلمان، این طرح‌ها را رسانه‌ای کرده است، وی نقشی اساسی در آینده اقتصاد عربستان سعودی و به همین ترتیب در فضای سیاسی این کشور داشته باشد. بسیاری این گمانه‌زنی را مطرح کرده‌اند که احتمالاً مک سلمان، محمد را برای جانشینی خود در نظر گرفته است و به زودی محمد بن نایف، ولیعهد این کشور را مجبور به کناره‌گیری به نفع محمد بن سلمان خواهد کرد. با این حال، حرکت عربستان سعودی به سمت یک مدل اقتصادی جدید، واضح‌تر از آینده سیاسی آل‌سعود و نزاع‌ها بر سر جانشینی ملک سلمان است.

عربستان سعودی با واگذاری مالکیت آرامکو و شرکت‌هایی از این دست، حرکت به سمت آزادسازی اقتصادی را شدت خواهد بخشید و از مسئولیت دولت در اقتصاد خواهد کاست. این امر می‌تواند بر خدمات رفاهی که سابق بر این توسط دولت سعودی به تمامی شهروندان این کشور عرضه می‌شد، تأثیر بگذارد و با نارضایتی عمومی در این کشور دامن بزند. کاهش قیمت نفت، دولت سعودی را به فکر کاهش وابستگی به نفت و تنوع‌بخشی به اقتصاد این کشور انداخته است. طرح‌های اقتصادی محمد بن سلمان اگرچه ممکن است شرایط را برای کاهش این وابستگی آماده کند، اما مشخص نیست که اجرای این طرح چه تبعات سیاسی را به همراه خواهد داشت. مردم عربستان سعودی دهه‌ها است که به ارائه خدمات رفاهی-اجتماعی از طرف دولت عادت کرده‌اند و تغییر ریل اقتصادی، ممکن است به لحاظ امنیتی مشکلاتی برای خاندان سلطنتی در عربستان ایجاد کند.