پایگاه خبر

پترونت: باب دادلی رئیس شرکت بریتیش پترولیوم اخیراً پیش‌بینی کرده است که طی شش ماه آتی و با همگرایی عرضه و تقاضا، تعادل مجدداً در بازار برقرار خواهد شد و تا پایان سال، مسیر احیای قیمت‌های 50 تا 60 دلار به‌ازای هر بشکه، هموار می‌شود.

پس از آن‌که شرکت بریتیش پترولیوم از ضرر 5.2 میلیارد دلاری در سال 2015، خبر داد، دادلی در جریان کنفرانسی به تحلیل‌گران گفت که «بازار در حال واکنش نشان‌دادن به قیمت‌های پایین فعلی است. عرضه جهانی نفت، به‌خصوص در ایالات متحده، رو به کاهش نهاده است».

وی اشاره کرده است که قیمت‌های پایین، سبب افزایش تقاضا (1.8 میلیون بشکه در روز که دو برابر متوسط رشد تقاضا طی 10 سال اخیر است)، طی سال گذشته شده است و در صورتی‌که این روند تداوم یابد، عرضه و تقاضا در نیمه دوم سال جاری، متعادل خواهد شد.

البته از آن‌جا که شرکت بریتیش پترولیوم نیازمند قیمت‌های بالا برای حفظ سودهی است، چنین اظهارنظرهای خوشبینانه‌ای از جانب دادلی، جای تعجب ندارد.

بسیاری دیگر از تحلیل‌گران و سرمایه‌گذاران نیز با رئیس شرکت بریتیش‌ پترولیوم هم‌عقیده‌اند، اگرچه برخی پیش‌‌بینی می‌کنند که در سه‌ماهه نخست سال، به دلیل کاهش تقاضای پالایشگاه‌ها، قیمت‌ها ممکن است همچنان سیر نزولی داشته باشد.

با این وجود، دلایلی وجود دارد که حاکی از نادرستی پیش‌بینی دادلی و پایین‌ماندن قیمت‌ها طی سال جاری است.

در واقع، بر اساس آخرین برآوردهای اداره اطلاعات انرژی ایالات متحدده، آژانس بین‌المللی انرژی و سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، میزان تقاضا برای نفت خام اوپک در سال 2016، به‌طور متوسط 31.6 میلیون بشکه در روز خواهد بود. اما بنا به بررسی‌های رویترز، سطح تولید اوپک در ماه ژانویه سال جاری به 32.6 میلیون بشکه در روز رسیده است. به عبارت دیگر، در حال‌حاضر یک میلیون بشکه در روز مازاد عرضه به بازار وجود دارد و این در حالی است که عرضه ایران به‌ دنبال لغو تحریم‌های غرب علیه این کشور، هنوز افزایش چندانی نداشته است.

بنابراین در صورتی‌که وعده افزایش 500 هزار بشکه‌ای عرضه ایران در پساتحریم محقق شود، این احتمال وجود دارد که مازاد عرضه بر تقاضا به 1.5 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

به‌علاوه، در صورتی‌که پیش‌بینی‌های خوشبینانه بی‌پی در رابطه با تقاضا و کاهش عرضه نفت شیل ایالات متحده، نادرست از آب درآید، واضح است که با مازاد عرضه بالا در بازار مواجه خواهیم شد.

در این صورت، قیمت‌ها مطمئناً پایین باقی خواهد ماند. وضعیت بازارهای آتی سهام نیز حاکی از چنین امری است. با توجه به منحنی‌های عرضه و تقاضا، به نظر می‌رسد مبادله‌کنندگان نفتی بر این باورند که قیمت متوسط در سال جاری حدود 35 دلار به‌ازی هر بشکه- یا حتی پایین‌تر- خواهد بود.

به این ترتیب، اگر سناریوی مزبور محقق شود، احتمالاً شرکت‌های نفتی بیشتری طی ماه‌های آتی متضرر خواهند شد و ارزش سهام آن‌ها افت خواهد کرد.