پایگاه خبر

پترونت: قیمت نفت هفته‌ای دیگر را با سیر نزولی خود سپری کرد. در روز جمعه یعنی آخرین روز کاری هفته در بازارهای جهانی، در حالی بازار نفت بسته شد که قیمت‌ها این بار وارد کانال 34 دلاری شدند.

به گزارش پترونت، قیمت نفت خام پایه آمریکا روز جمعه کاهش بیشتری را تجربه کرد و به 34 دلار و 59 سنت رسید. قیمت نفت برنت نیز برای دومین روز متوالی کاهش یافت و به 36 دلار و 70 سنت رسید. اکنون قیمت نفت به کمترین میزان از زمان بحران جهانی در دسامبر سال 2008 رسیده است و احتمالاً در پی وارد شدن فشارهای رکودی بیشتر حتی قیمت‌های پایین‌تر از 30 دلار به ازای هر بشکه را نیز لمس کند. این بدان معناست که به احتمال قوی قیمت نفت تا حد قیمت‌های سال 2004 پایین خواهد آمد و رکوردی 11 ساله از خود برجای خواهد گذاشت.

اوپک نه تنها حاضر به کاهش سقف تولید خود نیست بلکه بین کشورهای عضو این سازمان رقابت برای حضور در بازارهای آسیایی و اروپایی شدت گرفته است و این امر جنگ قیمت‌ها را در پی داشته است. نفت اوپک هم‌اکنون در کانال 31 دلاری مبادله می‌شود و این امر نشان‌دهنده این است که وضعیت سبد نفتی اوپک حتی از نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز بغرنج‌تر شده است.

در هفته گذشته افزایش نرخ بهره در آمریکا فشار بیشتری به قیمت نفت وارد کرد و قیمت‌ها در پاسخ به افزایش ارزش دلار آمریکا کاهش یافتند. با این حال، افزایش نرخ بهره که جانی به بازارهای بورس دمیده بود، طولی نکشید که تمامی سودها را تبدیل به ضرر کرد، چرا که با کاهش قیمت نفت سهام شرکت‌های فعال در بخش انرژی افت کردند و پا به پای آن شاخص سهام در بازارهای بورس اوراق‌بهادار اروپا، آسیا و آمریکا برای دو روز متوالی کاهش یافت.

بازار نفت در هفته‌های آتی با فشارهای بیشتری نیز روبرو خواهد شد. تعداد دکل‌های حفاری در آمریکا برای اولین بار در 15 هفته اخیر افزایش یافته و مثل این که شیل بنای تسلیم شدن در برابر اوپک را ندارد. این امر باعث می‌شود تا عرضه نفت همچنان بالا بماند. از سوی دیگر تا سه هفته آینده احتمالاً نفت ایران نیز به بازارها سرازیر خواهد شد و این امر باز هم با سرعت بیشتری باعث کاهش قیمت نفت خواهد شد.

بانک گلدمن ساکس یک بار دیگر پیش‌بینی خود مبنی بر کاهش قیمت‌ها به 20 دلار را تکرار کرده است. با این حال، برای فاجعه‌ای هر آن بزرگ‌تر لازم نیست قیمت نفت به 20 دلار برسد. تداوم قیمت‌ها فعلی هر کس را که به نفت وابسته است، از شرکت‌های بزرگ نفتی گرفته تا شرکت‌های کوچک و متوسط فعال در صنعت شیل آمریکا، از نروژ پولدار و مرفه گرفته تا عراق و ونزوئلای فقیر را تحت تأثیر قرار خواهد داد. حتی احتمالاً این که قیمت پایین نفت تعادل کلیه بازار کالاها را برهم بزند و یک بحران دیگر در ابعاد جهانی به وجود آید نیز وجود دارد. در صورت تحقق چنین سناریویی، یعنی در صورتی که کاهش قیمت نفت مقدمه بروز یک بحران اقتصادی شود، این تنها کشورها یا شرکت‌های وابسته به نفت نیستند که متضرر می‌شوند، بلکه کلیت اقتصاد جهانی باید دوباره با تبعات وخیم یک بحران اقتصادی دیگر دست و پنجه نرم کند.