پایگاه خبر

پترونت: بازار نفت بدترین روزهای خود را در حالی سپری می‌کند که تنش‌های ژئوپلتیکی در منطقه خاور میانه به حادترین نقطه خود رسیده است.

هنوز از ماجرای هدف قرار دادن بمب‌افکن سوخو 24 روسی چندی نگذشته است که ترکیه نیروهای نظامی خود را با توپ، تانک و خودروهای زرهی در نزدیکی موصل مستقر کرده است. بغداد نیز برای خروج نیروهای ترک از شمال عراق، ضرب‌الاجل 48 ساعته تعیین کرده و تهدید کرده است که به سازمان ملل شکایت خواهد کرد. نیروهای شبه‌نظامی عراق نیز ترکیه را به حملات شدید تهدید کرده‌اند. از طرف دیگر، ترکیه اعلام کرده که قصد خروج نیروهای خود از شمال عراق را ندارد و این نیروها جزئی از ائتلاف بین‌المللی برای آموزش نیروهای عراقی برای حمله به داعش هستند! ترکیه رسماً در حال برافروختن نخستین شعله‌های یک درگیری بزرگ در خاور میانه است. اما مگر این درگیری پیش از این آغاز نشده است؟!

درست است، تقابل‌های ژئوپلتیک در خاور میانه در قالب جنگ داخلی در سوریه، حضور گسترده داعش در عراق و حمله عربستان سعودی به یمن ظرف سال‌های گذشته حضوری همیشگی داشته‌اند. اما این بار مسئله ابعاد بزرگ‌تری به خود گرفته است و در قلب این تحرکات، ترکیه رجب طیب اردوغان قرار دارد. ظرف روزهای آتی احتمال بالا گرفتن این تنش وجود دارد. بغداد فکر می‌کند که با این اقدام ترکیه تحقیر شده است و حق دارد از خود دفاع کند و ترکیه نیز ظاهراً قصد ندارد خاک عراق را ترک کند.

با این حال، این حجم از تنش ژئوپلیتیک نه تنها تأثیری بر بازار نفت ندارد، بلکه بازار نفت همزمان بزرگترین سقوط‌ها را نیز تجربه می‌کند. بازار نفت آن‌چنان به دلایل اقتصادی زیر هجمه قرار گرفته است که تنش‌های شدید سیاسی در خاور میانه دیگر قادر به تأثیرگذاری بر آن نیستند. به بیان دقیق‌تر حال نفت آن‌چنان ناخوش است که نسبت به تنش‌های شدید بین روسیه و ترکیه و عراق و ترکیه واکسینه شده است و به تنش‌ها واکنشی نشان نمی‌دهد.

درست در اوج همین تنش‌ها قیمت نفت روز دوشنبه به کانال 30 دلاری وارد شده است. در آن طرف کره زمین نیز مخالفان دولت مادورو در ونزوئلا اکثریت را در پارلمان این کشور تصاحب کرده‌اند. قیمت نفت در آن واقعه نقشی اساسی داشته است. به نظر می‌رسد ما هم‌اکنون در دورانی قرار داریم که قیمت نفت بر سیاست تأثیر می‌گذار (همچنان که در ونزوئلا گذاشت) اما سیاست بر قیمت نفت تأثیر نمی‌گذارد.