پایگاه خبر

پترونت: بازار نفت در این روزها با ریسک ژئوپلیتیکی فراوانی روبرو است. در آخرین حوادث، سرنگونی یک فرونده جنگنده سوخوی 24 روسیه توسط ترکیه، تنش‌ها در خاور میانه را به شدت بالا برده است.

حوادث پاریس و کشتار 132 نفر به دست گروه تروریستی داعش، اعلام حالت اضطراری در بروکسل، بمبگذاری در تونس و گروگانگیری در مالی از جمله رویدادهایی بوده‌اند که در حالت می‌توانسته‌اند به جهش قیمت‌ها در بازار نفت منجر شوند. اما آخرین حادثه در ابعادی وسیع‌تر صورت گرفته است. سرنگونی جنگنده روسی توسط ترکیه از آن جهت ریسک ژئوپلیتیکی بالاتری داشته است که خطر تقابل دو دولت را به بالاترین حد رسانده است. این اولین بار از زمان جنگ کره در دهه 50 قرن گذشته است که یک هواپیمای روسی توسط یکی از اعضای ناتو سرنگون می‌شود. روسیه در واکنش به این اقدام، همکاری‌های اطلاعاتی خود با ترکیه را قطع کرده است و اعلام کرده که هر «خطر بالقوه‌ای» را برای جنگنده‌های خود در آسمان سوریه نابود خواهد کرد. در واقع، هم‌اکنون دو دولت و حتی بزرگ‌تر از آن ناتو و روسیه‌اند که عملاً روبروی یکدیگر صف کشیده‌اند.

گرچه به احتمال قوی این رویارویی در مرحله فعلی ابعاد نظامی نخواهد یافت، اما نشانگر این است که وضعیت در خاور میانه به شدت بغرنج است و کوچکترین اشتباهی از یک طرف، ممکن است زنجیره‌ای از حوادث غیرقابل پیش‌بینی را به دنبال داشته باشد. ترکیه با خرید نفت از داعش سهمی اساسی در تأمین مالی این گروه تروریستی دارد و عملاً به دروازه ورود شورشیان مسلح به خاک سوریه تبدیل شده است. اما اکنون بحران وارد فاز جدیدتری شده است و ترکیه علاوه بر تلاش واضح و آشکار برای سرنگونی دولت بشار اسد، با روسیه نیز درگیر شده است.

با این حال، حوادث فوق تأثیری ژرف بر بازار نفت نداشته‌اند و نفت خام برنت هم‌اکنون در کانال 46 دلاری مبادله می‌شود. این امر نشانگر این است که وضعیت مازاد عرضه چنان در بازار حاد شده است که تکانه‌های ژئوپلیتیک اساسی نیز قادر به تغییر وضعیت حتی به صورت موقتی نیست. در واقع، نیورهای اقتصادی موجود در بازار آن چنان فشار رکودی بزرگی به قیمت‌ها وارد می‌کنند که عوامل خطیر سیاسی توانایی اثرگذاری خود را تا حد زیادی از دست داده‌اند. این امر بدان معناست که روزهای بد نفتی و عصر قیمت‌های پایین همچنان ادامه خواهد داشت.