پایگاه دانش

انرژی و دگرگونی روابط بین‌المللی

با توجه به اهمیت روزافزون مبحث امنیت انرژی در سطح جهانی، در کتاب حاضر، توسعه‌ چارچوب جدیدی برای رابطه تولیدکننده-مصرف‌کننده، مدنظر قرار می‌گیرد. با پایان یافتن عصر انرژی ارزان، تقاضای انرژی کشورهای آسیایی افزایش می‌یابد و نگرانی‌ها بابت تغییرات آب‌وهوایی بیشتر می‌شود. بنابراین، واضح است که چارچوب قدیمی دیگر در عصر جدید پایدار نمی‌ماند.

در کتاب حاضر، تکامل روابط بین تولیدکنندگان کلیدی(خارومیانه، روسیه، آمریکای لاتین و آفریقا) و مصرف‌کنندگان سنتی نظیر ایالات متحده و اروپا و نیز مصرف‌کنندگان جدیدی نظیر چین و هند، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در واقع، بحث مرکزی در این کتاب عبارت است از نحوه تأثرگذاری پویایی بازار انرژی جهانی بر ماهیت روابط بین‌المللی. مؤلف کتاب، استدلال می‌کند که علی‌رغم محتمل‌بودن بروز درگیری بر سر منابع انرژی، فرصت‌های بسیاری برای همکاری بین‌المللی در حوزه انرژی وجود دارد.

مؤلف :  Andreas Wenger (Editor), Robert W. Orttung (Editor), Jeronim Perovic (Editor)
ناشر :  Oxford Institute for Energy Studies; 1 edition
سال انتشار: 2009
آدرس وب سایت فروش/لینک دانلود کتاب: http://www.amazon.com/Energy-Transformation-International-Relations-Producer-Consumer/dp/0199559910/ref=sr_1_16?s=books&ie=UTF8&qid=1451124671&sr=1-16&keywords=energy+diplomacy