دانشنامه مواد و تجهیزات

آسیاب

نام انگلیسی: Mill واژه آسیاب در تمام مواردی که ذرات جامد شکسته و به ذرات کوچک تر تبدیل می شوند به کار می رود. در تمام صنایع فرآیندی، آسیاب جامدات با روش های مختلف و به منظورهای گوناگون انجام می... ادامه درباره آسیاب »

اجکتور

نام انگلیسی: Ejector سایر اسامی: افشانک، دفع کننده   اجکتورها تا حدودی دارای قیمت هایی کمتر و هزینه نگهداری کمی نسبت به پمپ ها دارند. معمولا اجکتورها دارای یک شیپوره همگرا- واگرای... ادامه درباره اجکتور »

اسکادا

اسکادا (SCADA) مخفف کلمات Supervisory Control And Data Acquisition به معنی کنترل سوپروایزری (نظارت مدیریتی) و اخذ داده ها می باشد. همانطور یکه از اسم آن پیداست اسکادا به یک سیستم کنترلی گسترده اشاره... ادامه درباره اسکادا »

اکسترودر

نام انگلیسی: Extruder اکستروژن یکی از روش های شکل دهی است که برای کاهش ضخامت یا سطح مقطح مواد به کار میرود. اکستروژن روشی بسیار انعطاف پذیری است و با استفاده از حدیده مناسب می توان طیف وسیعی از... ادامه درباره اکسترودر »

ایر کولر(مبدل هوای خنک)

نام انگلیسی: Air cooler Heat Exchangers یکی از وسایلی که در اکثر واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای کاهش دمای سیالات مورد استفاده قرار می گیرند، خنک کننده های هوایی می باشند. در خنک کننده های... ادامه درباره ایر کولر(مبدل هوای خنک) »

باس داکت

نام انگلیسی Bus Duct  با توجه به توان تولیدی بالای ژنراتور در یک نیروگاه از آنجایی که امکان بالا بردن ولتاژ ترمینال ژنراتور از یک حد معین به دلیل مسائل عایقی داخل ژنراتور وجود ندارد،... ادامه درباره باس داکت »

برج تقطیر

نام انگلیسی: Distillation متداولترین روش، تبخیر و چگاش مکرر یا عمل تقطیر Distillation میباشد مزیت های عمده تقطیر عبارتند از: - توانایی عملکرد در دامنه وسیعی از حجم خوراک ورودی (بسیاری از... ادامه درباره برج تقطیر »

برج خنک کننده

نام انگلیسی: Cooling Tower   برج های خنک کننده وسیله ای هستند که به کمک آنها حرارت ناشی از فرآیند اتلاف حرارتی به اتمسفر منتقل می شود. کاربرد عمده برج های خنک کننده در خنک کردن آب در... ادامه درباره برج خنک کننده »

برج ها

نام انگلیسی: Tower اساس کار برج ها افزایش سطح تماس بین فازها می باشد که این افزایش ممکن است توسط سینی یا پرکن تامین شود. چگونگی تماس گاز و مایع بسته به نوع وسیله متفاوت است. در ساخت برج ها بر حسب... ادامه درباره برج ها »

برج های استخراج

نام انگلیسی: Extraction Tower در استخراج مایع- مایع مانند تقطیر، دو فاز را باید در تماس با یکدیگر قرار داد تا عمل انتقال جزء مورد نظر انجام شده و سپس جداسازی صورت می گیرد. در تقطیر عمل اختلاط و... ادامه درباره برج های استخراج »

برج های جذب و دفع

نام انگلیسی: Absorption and excretion جذب گاز فرایندی است که در آن یک مخلوط گازی در تماس با یک حلال مایع قرار می گیرد تا به طور انتخابی یک یا چند جزء مورد نظر از مخلوط گازی را در خود حل کند. اغلب... ادامه درباره برج های جذب و دفع »

تبخیر کننده فیلمی

نام انگلیسی: Film Evaporator تبخیر کننده فیلمی وسیله ای صنعتی است که بوسیله آن محلول ها غیظ می شوند. مخصوصاً برای ترکیباتی که نسبت به حرارت حساس هستند از نوع فیلم پایین رونده استفاده می شود.... ادامه درباره تبخیر کننده فیلمی »

ترانسدیوسر

مقصود از به کار گیری یک سیستم اندازه گیری و کنترل، اطمینان از ارتباط تنگاتنگ ما بین خروجی واقعی سیستم و خروجی دلخواه و یا مورد نظر است. خروجی واقعی، متغیر فرآیند و خروجی دلخواه نقطه تنظیم نامیده می... ادامه درباره ترانسدیوسر »

ترانسفورماتور

نام انگلیسی: Transformer اهمیت ترانسفورماتورها در صنعت برق و شبکه های صنعتی، برکسی پوشیده نیست. امروزه یکی از ملزومات اساسی در انتقال و توزیع الکتریکی در جهان ترانسفورماتورها، میباشند.... ادامه درباره ترانسفورماتور »

تله بخار

نام (انگلیسی): Steam Trap تله بخار یکی از اجزاء ضروری سیستم بخار است و عنصر مهمی در مدیریت مناسب بخار و آب مقطر محسوب می شود که وظیفه آن نگهداشتن بخار در طول فرآیند برای استفاده حداکثر از حرارت... ادامه درباره تله بخار »

صفحات: 1  2  3  4