دانشنامه مواد و تجهیزات

آسیاب

نام انگلیسی: Mill واژه آسیاب در تمام مواردی که ذرات جامد شکسته و به ذرات کوچک تر تبدیل می شوند به کار می رود. در تمام صنایع فرآیندی، آسیاب جامدات با روش های مختلف و به منظورهای گوناگون انجام می... ادامه درباره آسیاب »

اجکتور

نام انگلیسی: Ejector سایر اسامی: افشانک، دفع کننده   اجکتورها تا حدودی دارای قیمت هایی کمتر و هزینه نگهداری کمی نسبت به پمپ ها دارند. معمولا اجکتورها دارای یک شیپوره همگرا- واگرای... ادامه درباره اجکتور »

اکسترودر

نام انگلیسی: Extruder اکستروژن یکی از روش های شکل دهی است که برای کاهش ضخامت یا سطح مقطح مواد به کار میرود. اکستروژن روشی بسیار انعطاف پذیری است و با استفاده از حدیده مناسب می توان طیف وسیعی از... ادامه درباره اکسترودر »

ایر کولر(مبدل هوای خنک)

نام انگلیسی: Air cooler Heat Exchangers یکی از وسایلی که در اکثر واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای کاهش دمای سیالات مورد استفاده قرار می گیرند، خنک کننده های هوایی می باشند. در خنک کننده های... ادامه درباره ایر کولر(مبدل هوای خنک) »

برج تقطیر

نام انگلیسی: Distillation متداولترین روش، تبخیر و چگاش مکرر یا عمل تقطیر Distillation میباشد مزیت های عمده تقطیر عبارتند از: - توانایی عملکرد در دامنه وسیعی از حجم خوراک ورودی (بسیاری از... ادامه درباره برج تقطیر »

برج خنک کننده

نام انگلیسی: Cooling Tower   برج های خنک کننده وسیله ای هستند که به کمک آنها حرارت ناشی از فرآیند اتلاف حرارتی به اتمسفر منتقل می شود. کاربرد عمده برج های خنک کننده در خنک کردن آب در... ادامه درباره برج خنک کننده »

برج ها

نام انگلیسی: Tower اساس کار برج ها افزایش سطح تماس بین فازها می باشد که این افزایش ممکن است توسط سینی یا پرکن تامین شود. چگونگی تماس گاز و مایع بسته به نوع وسیله متفاوت است. در ساخت برج ها بر حسب... ادامه درباره برج ها »

برج های استخراج

نام انگلیسی: Extraction Tower در استخراج مایع- مایع مانند تقطیر، دو فاز را باید در تماس با یکدیگر قرار داد تا عمل انتقال جزء مورد نظر انجام شده و سپس جداسازی صورت می گیرد. در تقطیر عمل اختلاط و... ادامه درباره برج های استخراج »

برج های جذب و دفع

نام انگلیسی: Absorption and excretion جذب گاز فرایندی است که در آن یک مخلوط گازی در تماس با یک حلال مایع قرار می گیرد تا به طور انتخابی یک یا چند جزء مورد نظر از مخلوط گازی را در خود حل کند. اغلب... ادامه درباره برج های جذب و دفع »

تبخیر کننده فیلمی

نام انگلیسی: Film Evaporator تبخیر کننده فیلمی وسیله ای صنعتی است که بوسیله آن محلول ها غیظ می شوند. مخصوصاً برای ترکیباتی که نسبت به حرارت حساس هستند از نوع فیلم پایین رونده استفاده می شود.... ادامه درباره تبخیر کننده فیلمی »

توربین

نام انگلیسی: Turbine   توربین ها انواع مختلفی دارند که از مهمترین آنها می توان به توربین های بخار، توربین های گازی، توربین های احتراقی و توربین های بادی اشاره کرد که هر کدام بسته به... ادامه درباره توربین »

جوش آور

نام انگلیسی: Boiler سایر اسامی: دیگ بخار، مولد بخار   جوش آور محفظ های است که با تغذیه آب به درون آن به کمک یک منبع گرمایی به طور پیوسته بخار تولید می کند. در طرحهای اولیه جوش آور پوست... ادامه درباره جوش آور »

خشک کن

نام انگلیسی: Dryer   هیچ روش ساده ای برای دسته بندی خشک کن ها وجود دارند. بعضی از آنها به صورت پیوسته و بعضی به صورت ناپیوسته کار می کنند، بعضی از آنها جامدات را هم می زنند و بعضی هم... ادامه درباره خشک کن »

رآکتور

نام انگلیسی: Reactor   راکتور یک ظرف یا محفظه با شکل های مختلف می باشد که در آن واکنش شیمیایی صورت می گیرد و در آن مواد ورودی به محصولات تبدیل می شوند. راکتورها از لحاظ عملکردشان به... ادامه درباره رآکتور »

سیکلون

نام انگلیسی: Cyclone یکی از وسایلی که در جداسازی ذرات جامد از فاز گاز مورد استفاده قرار می گیرد، سیکلون ها هستند. در این دستگاه ها جریان گاز همراه با ذرات ریز جامد وارد یک محفظه استوانه ای یا... ادامه درباره سیکلون »

صفحات: 1  2