دانشنامه مواد و تجهیزات

تله بخار

نام (انگلیسی): Steam Trap تله بخار یکی از اجزاء ضروری سیستم بخار است و عنصر مهمی در مدیریت مناسب بخار و آب مقطر محسوب می شود که وظیفه آن نگهداشتن بخار در طول فرآیند برای استفاده حداکثر از حرارت... ادامه درباره تله بخار »

رگولاتور کنترلی

نام (انگلیسی):Relief Application روش استفاده از این رگولاتور به دو صورت بسیار معمول در ایستگاه های گاز به منظور تقلیل فشار استفاده می گردد:   الف- به عنوان Relief: رگولاتورهایی که مجهز... ادامه درباره رگولاتور کنترلی »

سنگ شکن

نام انگلیسی: Crusher سنگ شکن ها ماشین هایی با سرعت کم هستند و برای خرد کردن جامدات بزرگ و تبدیل آنها به ذرات درشت به کار می روند.   سنگ شکن فکی نام انگلیسی: Jaw Crusher در سنگ... ادامه درباره سنگ شکن »

سیکلون

نام انگلیسی: Cyclone یکی از وسایلی که در جداسازی ذرات جامد از فاز گاز مورد استفاده قرار می گیرد، سیکلون ها هستند. در این دستگاه ها جریان گاز همراه با ذرات ریز جامد وارد یک محفظه استوانه ای یا... ادامه درباره سیکلون »

شیر

شیر ها ابزاری هستند که در صنعت با توجه به مو قعیت و نحوه عمل آنها مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین استفاده آنها قطع یا ایجاد جریان سیال در درون لوله می باشد . یک شیر ایده ال آن است که سیال را با... ادامه درباره شیر »

غربال

نام انگلیسی: Screen سایر اسامی: الک، توری   غربال کردن روشی برای جداسازی ذرات است که فقط بر مبنای اندازه انجام می شود. در غربال کردن صنعتی، جامدات روی سطح غربال کننده ریخته، یا به... ادامه درباره غربال »

ماشین برش

نام انگلیسی: Shear Machine   در بعضی از موارد، توده های خوراک چسبنده تر یا ارتجاعی تر از آن هستند که با فشار، ضربه، یا سایش خرد شوند. در موارد دیگر، خوراک را باید به ذراتی با اندازه معین... ادامه درباره ماشین برش »

مخلوط کننده

نام انگلیسی: Mixer مخلوط کردن سیالات از فرایندهای مهم در صنایع شیمیایی می باشد . سیستمهای اختلاط می تواند شامل مخلوط کردن سیال با هر کدام از فازهای دیگر یعنی مایع، جامد و گاز باشد. عملیات... ادامه درباره مخلوط کننده »

نوار نقاله

نام انگلیسی: Conveyor  سایر اسامی: ناقل، حامل، حمل کننده، بالابر، تسمه، نقاله، کانویر امروزه خطوط انتقال کالا که اصطلاحا نقاله نامیده میشوند بخش لاینفک صنایع مختلف تولید استخراج، فرآوری،... ادامه درباره نوار نقاله »

چرخ دنده

نام انگلیسی:Gear Wheel  در هر چرخ دنده نسبت دنده با فاصله از مرکز چرخ دنده تا نقطه تماس تعیین می شود.به عنوان مثال در ابزاری با دو چرخ دنده،اگر قطر یکی از چرخ دنده ها 2 برابر دیگری باشد،... ادامه درباره چرخ دنده »

کوره القایی

نام انگلیسی: Induction Furnaces کوره های القایی در مقایسه با کوره های سوخت فسیلی دارای مزایای فراوانی از جمله دقت بیشتر، تمیزی و تلفات گرمایی کمتر و... است. همچنین در کوره هایی که در آنها از... ادامه درباره کوره القایی »