دانشنامه مواد و تجهیزات

1و3 بوتادین

دانشمندی فرانسوی اولین بار در سال 1863 موفق به تولید 1و3 بوتادین از پیرولیز اتیل الکل شد. این ماده به عنوان ماده اولیه برای تولید SBRو PBR مورد استفاده قرار می گیرد. بوییدن بوتادین باعث سردرد، خفگی،... ادامه درباره 1و3 بوتادین »

اتان

اتان، ماده ایست آلی به فرمول C2H6، از نظر اندازه بعد از متان است. اتمهای این مولکول را بر اساس قاعدة یک پیوند (یک زوج الکترون) برای هر هیدروژن و چهار پیوند (چهار زوج الکترون) برای هر کربن با... ادامه درباره اتان »

اتیلن دی کلراید

نام ماده (فارسی): اتیلن دی کلراید  نام ماده (انگلیسی): Ethylene Dichloride  نام تجاری (فارسی): ای دی سی  نام تجاری (انگلیسی): Ethylene Dichloride (EDC)  سایر اسامی:... ادامه درباره اتیلن دی کلراید »

اتیلن

اتیلن، ساده ترین هیدروکربن غیر اشباع بوده و اولین عضو از گروه آلکنها می‌باشد. اولین سنتز ترکیبات اتیلن در سال 1795 توسط شیمیدان هلندی انجام شد. مهم ترین کاربرد اتیلن تهیه پلی اتیلن است. اتیلن ماده... ادامه درباره اتیلن »

استیلن

استیلن ماده ایست آلی و متعلق به خانواده هیدروکربن های ساده (آلکن) می باشد.این گاز در سال 1836 توسط ادموند داوی کشف شد.استیلن کوچکترین عضو خانواده? آلکین‌های هیدروکربنی است که از دو اتم هیدروژن و دو... ادامه درباره استیلن »

بوتان

گاز بوتان، (C4H10) یکی از ترکیبات هیدروکربنی است که چهار اتم کربن دارد. این گاز در دو ایزومر نرمال و ایزوبوتان ساخته می‌شود. گاز بوتان محصول پالایشگاه است. مایع کردن پروپان، ماده خام اولیه برای... ادامه درباره بوتان »

جی تی ال

ماده ایست آلی و جزو هیدروکربن های ساده می باشد.جی تی ال :فرایند تبدیل و پالایش گاز طبیعی و یا هیدروکربن های گازی دیگر به زنجیره های بزرگتر هیدروکربنی مانند بنزین و سوخت دیزل صورت می گیرد.از کاربرد... ادامه درباره جی تی ال »

رافینیت

رافینات ، به‌طور کلی به باقیمانده فرایند استخراج با حلال از محلول اولیه گفته میشود. رافینیت در مورد صنایع پتروشیمی معمولاً یک محصول جانبی نه‌چندان با ارزش به‌حساب می آید. رافینیت حاصل از برج تقطیر... ادامه درباره رافینیت »

قیر

آغاز صنعت مدرن قیر را میتوان به 1712 میلادی نسبت داد که سنگهای قیر طبیعی در فرانسه کشف شدند. قیر معمولاً در دو حوزه راه‌سازی و عایقکاری به کار می‌رود. قیری که از تقطیر نفت خام به دست می‌آید قیر نفتی... ادامه درباره قیر »

پروپان

پروپان (C3H8) یکی از ترکیبات هیدروکربنی است که سه اتم کربن دارد. پروپان بصورت عادی در حالت گاز بوده و تحت فشار و برودت، برای حمل ساده‌تر، به حالت مایع در می‌آید.ماده ایست آلی وبه عنوان سوخت موتورها،... ادامه درباره پروپان »

پروپیلن

نام ماده (فارسی): پروپن نام ماده (انگلیسی):Propen نام تجاری (فارسی): پروپیلن نام تجاری (انگلیسی):propylene سایر اسامی:متیل اتن، متیل اتیلن مواد مرتبط:پلی پروپیلن 54 مجتمع های تولیدکننده:... ادامه درباره پروپیلن »

گاز طبیعی فشرده

ماده ایست آلی و جزو هیدروکربن های ساده می باشد.گاز طبیعی فشرده (CNG) یکی از مناسب ترین و در دسترس ترین جانشین های بنزین به شمار می آید.سوختی ایده آل است.از سوخت های دیگر تمیزتر است و به محیط زیست... ادامه درباره گاز طبیعی فشرده »

گاز طبیعی مایع

گاز طبیعی مایع شده یا LNG همان گاز طبیعی است که برای سهولت حمل و نقل آن را در فرآیندی خاص مایع می کنند. اولین بار در قرن 19 میلادی دانشمند انگلیسی مایکل فارادی انواع مختلف گاز و گاز طبیعی را به صورت... ادامه درباره گاز طبیعی مایع »

گاز طبیعی

ماده ایست آلی و جزو هیدروکربن های ساده می باشد. گاز طبیعی منبع انرژی تقریبا پاکیزه، فراوان و ارزان قیمتی است که هم اکنون نیز به مقیاس وسیع برای مصارف صنعتی و خانگی به کار رفته و در طی دهه‌های آینده... ادامه درباره گاز طبیعی »