دانشنامه مواد و تجهیزات

آروماتیک ها

نام ماده (فارسی):آروماتیک نام ماده (انگلیسی):Aromatic مجتمع های تولیدکننده: پتروشیمی بو علی سینا آروماتیک به خانواده ای از ترکیبات آلی گفته می شود که در ساختار خود دارای حلقه با پیوند... ادامه درباره آروماتیک ها »

آلکیل بنزن خطی

آلکیل بنزن خطی به ترکیباتی گفته می شود که شامل یک حلقه بنزنی و یک گروه آلکیل خطی متصل به آن است. آلکیل بنزن خطی در گروه هیدروکربن های آروماتیک قرار دارد. مهمترین کاربرد آلکیل بنزن ها ساخت مواد... ادامه درباره آلکیل بنزن خطی »

ارتو زایلن

اورتو زایلن یک هیدروکربن آروماتیک است که دارای یک حلقه بنزن و دو گروه متیل متصل به آن است. اورتو زایلن ایزومری از زایلن ها است. اورتو زایلن ماده اشتعال پذیر و سمی است.   نام ماده... ادامه درباره ارتو زایلن »

اورتو -زایلین

موارد مصرف: تولید ایندریدفتالیک،پلاستی سایزرها، رنگ ها، حشره کش ها.  مجتمع های تولیدی: پتروشیمی بو علی سینا و برزویه  محل تحویل: پتروشیمی بو علی سینا و برزویه  بسته بندی: فله... ادامه درباره اورتو -زایلین »

بنزن

بنزن یک ترکیب آلی آروماتیک است. بنزن مایعی است بی‌رنگ و خوشبو که در تولید صنعتی گروهی از مواد مانند پلی استایرن،لاستیک مصنوعی و نایلون استفاده می‌شود. بنزن را مایکل فارادی در سال 1825 میلادی کشف... ادامه درباره بنزن »

بنزین

بنزین یکی از مشتقات نفت خام و شامل گروهی از ترکیبات آلی است. بنزین موتور، عمدتا مخلوطی از هیدروکربن های سبک مایع (C5 –C10) است. این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» ‌نامیدند. بنزین را برای سوخت... ادامه درباره بنزین »

تولوئن

نام تولوئن از نام قدیمی تولل گرفته شده است، تولوئن از هیدروکربن‌های آروماتیک است و به مقدار زیادی در قطران زغال سنگ یافت می‌شود. تولوئن مایعی بی‌رنگ و آتش‌گیری است و به عنوان حلال در صنایع مختلفی... ادامه درباره تولوئن »

حلال های سیکلو پارافینی

پارافین های حلقوی را سیکلوپارافین می نامند. هیدروکربنهای سیکلوپارافینی‌ای که تمام پیوندهای آزاد اتمهای کربن آنها با هیدروژن ، سیر شده‌اند، نفتن نامیده می‌شوند. حلال های سیکلوپارافینی عموما به عنوان... ادامه درباره حلال های سیکلو پارافینی »

متا زایلن

متا زایلن یک هیدروکربن آروماتیک است که دارای یک حلقه بنزن و دو گروه متیل متصل به آن است. مهم ترین کاربرد متا زایلن در تولید ایزوفتالیک اسید است. متا زایلن دارای اثرات عصبی است. نام ماده (فارسی):... ادامه درباره متا زایلن »

متیل اتیل کتون

متیل اتیل کتون (MEK) یک ترکیب پایدار با نقطه جوش پایین و مایعی اشتعال پذیر و بیرنگ است. حلالی قوی بوده و خیلی سریع تبخیر می شود و در سیستم تولید رنگها و لاکها بکار می‌رود. متیل اتیل کتون خواص... ادامه درباره متیل اتیل کتون »

وینیل استات

وینیل استات یک ترکیب آلی و مونومر پلی وینیل استات است. روش صنعتی تولید وینیل استات واکنش اتیلن و استیک اسید با اکسیژن در حضور کاتالیست پالادیوم است. فرم مایع وینیل استات شدیدا قابل اشتعال است. ... ادامه درباره وینیل استات »

پارا زایلن

پارا زایلن یک ترکیب آلی از خانواده هیدروکربن های آروماتیک، است. پارا زایلن یکی از ایزومرهای زایلن و دارای یک حلقه بنزنی و دو گروه متیل متصل به آن است. مهم ترین کاربرد پارا زایلن در تولید ایزوفتالیک... ادامه درباره پارا زایلن »