دانشنامه مواد و تجهیزات

رگولاتور کنترلی

نام (انگلیسی):Relief Application روش استفاده از این رگولاتور به دو صورت بسیار معمول در ایستگاه های گاز به منظور تقلیل فشار استفاده می گردد:   الف- به عنوان Relief: رگولاتورهایی که مجهز... ادامه درباره رگولاتور کنترلی »

سدیم پیروسولفایت

سدیم متابی سولفایت یک ترکیب غیر آلی و از نمک های اسید سولفوریک است. از سدیم متابی سولفایت بیشتر برای ضدعفونی کننده استفاده می شود. سدیم متابی سولفایت با اسیدها و آب واکنش داده و گاز سمی دی اکسید... ادامه درباره سدیم پیروسولفایت »

سنگ شکن

نام انگلیسی: Crusher سنگ شکن ها ماشین هایی با سرعت کم هستند و برای خرد کردن جامدات بزرگ و تبدیل آنها به ذرات درشت به کار می روند.   سنگ شکن فکی نام انگلیسی: Jaw Crusher در سنگ... ادامه درباره سنگ شکن »

سود سوز آور

سدیم هیدروکسید یا سود سوزآور ماده‌ای جامد و سفیدرنگ با دمای ذوب 1390درجه سانتی‌گراد و چگالی 2،13 می‌باشد. سدیم هیدروکسید به سهولت می‌تواند رطوبت هوا را جذب نماید.این ماده یک ماده معدنی است و متعلق... ادامه درباره سود سوز آور »

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم یک ترکیب نمکی با دو گروه آمونیوم NH4+ و یک گروه سولفات SO3-2 است. سولفات آمونیوم یک نمک اسیدی است. مهمترین کاربرد سولفات آمونیوم تهیه کود شیمیایی است. سولفات آمونیوم را دی آمونیوم... ادامه درباره سولفات آمونیوم »

سولفور-عناصر-مواد معدنی-مواد شیمیایی

گوگرد یکی از عناصر شیمیایی شناخته شده در جدول مندلیف است. گوگرد یا سولفور دارای 16 الکترون است. در اواخر دهه 1770 آنتوان لاووازیه توانست مجامع علمی را متقاعد کند که گوگرد یک عنصر است و نه یک ترکیب.... ادامه درباره سولفور-عناصر-مواد معدنی-مواد شیمیایی »

سیلیکاژل

سیلیکا ژل، گرانولی متخلخل و شیشه ای است که از سیلیکات سدیم تهیه می شود. در حقیقت سیلیکا ژل اسیدسالسیلیک پلیمری شده است. روش سنتز سیلیکاژل نخستین بار توسط پروفسور والتر پاتریک در سال 1919 تهیه شد.... ادامه درباره سیلیکاژل »

سیکلون

نام انگلیسی: Cyclone یکی از وسایلی که در جداسازی ذرات جامد از فاز گاز مورد استفاده قرار می گیرد، سیکلون ها هستند. در این دستگاه ها جریان گاز همراه با ذرات ریز جامد وارد یک محفظه استوانه ای یا... ادامه درباره سیکلون »

شیر

شیر ها ابزاری هستند که در صنعت با توجه به مو قعیت و نحوه عمل آنها مورد استفاده قرار می گیرند. مهمترین استفاده آنها قطع یا ایجاد جریان سیال در درون لوله می باشد . یک شیر ایده ال آن است که سیال را با... ادامه درباره شیر »

ظرف تبخیر ناگهانی

نام انگلیسی: Flash Drums ظروف تبخیر ناگهانی ظروفی هستند که جریان سیال ورودی به خود را به صورت دو فاز مایع و گاز در می آورند. به طور کلی ظروف تبخیر ناگهانی یا Flash drum ها از تنوع زیادی در صنعت... ادامه درباره ظرف تبخیر ناگهانی »

غربال

نام انگلیسی: Screen سایر اسامی: الک، توری   غربال کردن روشی برای جداسازی ذرات است که فقط بر مبنای اندازه انجام می شود. در غربال کردن صنعتی، جامدات روی سطح غربال کننده ریخته، یا به... ادامه درباره غربال »

فسفر

فسفر یکی از اعضای نافلز چند ظرفیتی گروه نیتروژن می‌باشد.این عنصر به چندین شکل آلوتروپی در طبیعت یافت شده‌است و یکی از عناصر حیاتی برای زندگی ارگانیسم‌های طبیعی (ترکیب موجودات زنده) می‌باشد. فسفر در... ادامه درباره فسفر »

فنل

فنل، اکثرا بنام اسید کاربولیک نامیده می‌شود.ماده ایست آلی و متعلق به گروه هیدروکربن های اکسیژن دار، چون خاصیت اسیدی ضعیفی دارد. فنل به شکل کریستالهای سوزنی شکل بهم پیچیده یا جدا از هم، یا توده... ادامه درباره فنل »

فورفورال

فورفورال یک ماده آلی است که از محصولات جانبی صنعت کشاورزی محسوب می شود. فورفورال نخستین بار توسط دانشمند آلمانی جان ولفانگ دوبرینر بدست آمد. فورفورال را به عنوان حلال در صنایع پتروشیمی استفاده می... ادامه درباره فورفورال »

فیلتر

نام انگلیسی: Filter سایر اسامی: صافی، پالایه   فیلتر وسیله ای است (معمولاً به صورت غشاء یا لایه ) که به صورت فیزیکی از عبور برخی مواد جلوگیری کرده و در عین حال اجازه خروج برخی دیگر را... ادامه درباره فیلتر »

صفحات: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11