دانشنامه مواد و تجهیزات

ترموستینگ

ترموست (Themoset) یا گرماسخت به پلیمرهایی گفته میشود که در اثر اعمال حرارت در آنها پیوندهای عرضی با واکنشهای شیمیایی ایجاد میشود و در نتیجه وزن مولکولی متوسط آنها بالا رفته و به حالت یکپارچه صلب... ادامه درباره ترموستینگ »

ترموپلاستیک ها

ترموپلاستیک (Thermoplastic) یا گرمانرم به پلیمرهایی گفته می‌شود که با افزایش دما بدون تغییر شیمیایی ذوب می‌شوند. این پلیمرها را می‌توان به دفعات ذوب و دوباره جامد نمود.چنین پلیمرهایی در حالت مذاب... ادامه درباره ترموپلاستیک ها »

تری اتانول آمین

تری اتانول آمین دارای یک بنیان آمین و سه بنیان الکل است.ماده ایست آلی و متعلق به گروه هیدروکربنهای اکسیژن دار و نیتروژن دار می باشد. مانند سایر آمین ها ،از آنجایی که یک جفت الکترون تنها روی نیتروژن... ادامه درباره تری اتانول آمین »

تری اتیلن گلایکول

نام ماده: 2و2و2هیدروکسی اتوکسی اتانول  نام تجاری (فارسی): تری اتیلن گلایکول  نام تجاری (انگلیسی): triethylene glycol  سایر اسامی: دی هیدروکسی اتر، 2-2 اتیلن دی اکسی... ادامه درباره تری اتیلن گلایکول »

تله بخار

نام (انگلیسی): Steam Trap تله بخار یکی از اجزاء ضروری سیستم بخار است و عنصر مهمی در مدیریت مناسب بخار و آب مقطر محسوب می شود که وظیفه آن نگهداشتن بخار در طول فرآیند برای استفاده حداکثر از حرارت... ادامه درباره تله بخار »

توربین

نام انگلیسی: Turbine   توربین ها انواع مختلفی دارند که از مهمترین آنها می توان به توربین های بخار، توربین های گازی، توربین های احتراقی و توربین های بادی اشاره کرد که هر کدام بسته به... ادامه درباره توربین »

تولوئن دی ایزوسیانات

تولوئن دی ایزوسیانات یک ماده آروماتیک از خانواده دی ایزوسیانات ها است. تولوئن دی ایزوسیانات در تولید روکشها و پوششها، درزگیر، چسبها و الاستومرها کاربرد دارد. این ماده به عنوان یکی از عوامل آسم زا... ادامه درباره تولوئن دی ایزوسیانات »

تولوئن

نام تولوئن از نام قدیمی تولل گرفته شده است، تولوئن از هیدروکربن‌های آروماتیک است و به مقدار زیادی در قطران زغال سنگ یافت می‌شود. تولوئن مایعی بی‌رنگ و آتش‌گیری است و به عنوان حلال در صنایع مختلفی... ادامه درباره تولوئن »

جريان سنج الكترومغناطيسي-دبي سنج سرعتي-دبي سنج-ابزار دقيق-تجهيزات و ماشين آلات

نام ماده (فارسی):جريان سنج الكترومغناطيسي نام ماده (انگلیسی):Electromagnetic Flowmeter سایر اسامی: DESCRIPTION:اساس كار سيستم دبي سنج هاي مغناطيسي مبتني بر قانون القاي مغناطيسي فارادي است كه بيانگر آن... ادامه درباره جريان سنج الكترومغناطيسي-دبي سنج سرعتي-دبي سنج-ابزار دقيق-تجهيزات و ماشين آلات »

جوش آور

نام انگلیسی: Boiler سایر اسامی: دیگ بخار، مولد بخار   جوش آور محفظ های است که با تغذیه آب به درون آن به کمک یک منبع گرمایی به طور پیوسته بخار تولید می کند. در طرحهای اولیه جوش آور پوست... ادامه درباره جوش آور »

جوش شیرین

بی کربنات سدیم یک نمک معدنی است. در سال 1791 شیمیدان فرانسوی نیکلاس لبانس بی کربنات سدیم را به شکل امروزی تهیه نمود. بی کربنات سدیم را برای پخت نان و چرم سازی استفاده می کنند. بلعیدن بی کربنات سدیم... ادامه درباره جوش شیرین »

جوهر نمک

کربنات سدیم یکی از نمک های سدیم و معمولا به فرم پودر سفید است. در سال 1791 شیمیدان فرانسوی نیکلاس لبانس کربنات سدیم را به شکل امروزی تهیه نمود. کربنات سدیم را اغلب به خاطر هدایت الکتریکی بالای آن... ادامه درباره جوهر نمک »

جی تی ال

ماده ایست آلی و جزو هیدروکربن های ساده می باشد.جی تی ال :فرایند تبدیل و پالایش گاز طبیعی و یا هیدروکربن های گازی دیگر به زنجیره های بزرگتر هیدروکربنی مانند بنزین و سوخت دیزل صورت می گیرد.از کاربرد... ادامه درباره جی تی ال »

حسگرحرارتی

برای اندازه گیری دما انواع مختلفی از حسگر ها وجود دارد. برخی از حسگر ها نوع قدیمی تر عبارتند از ترموکوپل ها RTD ها و ترمیستورها . این حسگر ها به دلیل محاسن و کارایی زیاد به طور گسترده به کار می... ادامه درباره حسگرحرارتی »

حلال های سیکلو پارافینی

پارافین های حلقوی را سیکلوپارافین می نامند. هیدروکربنهای سیکلوپارافینی‌ای که تمام پیوندهای آزاد اتمهای کربن آنها با هیدروژن ، سیر شده‌اند، نفتن نامیده می‌شوند. حلال های سیکلوپارافینی عموما به عنوان... ادامه درباره حلال های سیکلو پارافینی »

صفحات: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11