دانشنامه مواد و تجهیزات

ایر کولر(مبدل هوای خنک)

نام انگلیسی: Air cooler Heat Exchangers یکی از وسایلی که در اکثر واحدهای پالایشگاهی و پتروشیمیایی برای کاهش دمای سیالات مورد استفاده قرار می گیرند، خنک کننده های هوایی می باشند. در خنک کننده های... ادامه درباره ایر کولر(مبدل هوای خنک) »

ایزوبوتانول

ایزوبوتانول ماده ای بی رنگ، اشتعال پذیر، آلی با بوی مشخص است. ایزوبوتانول ترکیبی از خانواده الکل ها است که از فساد مواد آلی تولید می شود. ایزوبوتانول الکل ماده اولیه تولید ایزوبوتیل استات است. خوردن... ادامه درباره ایزوبوتانول »

ایزونات

متیل دی فنیل دی ایزوسیانات، یک ترکیب آروماتیک از خانواده دی ایزوسینات ها است. اصلی ترین کاربرد متیل دی فنیل دی ایزوسیانات در تولید فومهای پلی یورتان سخت است. متیل دی فنیل دی ایزوسیانات مانند سایر دی... ادامه درباره ایزونات »

باس داکت

نام انگلیسی Bus Duct  با توجه به توان تولیدی بالای ژنراتور در یک نیروگاه از آنجایی که امکان بالا بردن ولتاژ ترمینال ژنراتور از یک حد معین به دلیل مسائل عایقی داخل ژنراتور وجود ندارد،... ادامه درباره باس داکت »

برج تقطیر

نام انگلیسی: Distillation متداولترین روش، تبخیر و چگاش مکرر یا عمل تقطیر Distillation میباشد مزیت های عمده تقطیر عبارتند از: - توانایی عملکرد در دامنه وسیعی از حجم خوراک ورودی (بسیاری از... ادامه درباره برج تقطیر »

برج خنک کننده

نام انگلیسی: Cooling Tower   برج های خنک کننده وسیله ای هستند که به کمک آنها حرارت ناشی از فرآیند اتلاف حرارتی به اتمسفر منتقل می شود. کاربرد عمده برج های خنک کننده در خنک کردن آب در... ادامه درباره برج خنک کننده »

برج ها

نام انگلیسی: Tower اساس کار برج ها افزایش سطح تماس بین فازها می باشد که این افزایش ممکن است توسط سینی یا پرکن تامین شود. چگونگی تماس گاز و مایع بسته به نوع وسیله متفاوت است. در ساخت برج ها بر حسب... ادامه درباره برج ها »

برج های استخراج

نام انگلیسی: Extraction Tower در استخراج مایع- مایع مانند تقطیر، دو فاز را باید در تماس با یکدیگر قرار داد تا عمل انتقال جزء مورد نظر انجام شده و سپس جداسازی صورت می گیرد. در تقطیر عمل اختلاط و... ادامه درباره برج های استخراج »

برج های جذب و دفع

نام انگلیسی: Absorption and excretion جذب گاز فرایندی است که در آن یک مخلوط گازی در تماس با یک حلال مایع قرار می گیرد تا به طور انتخابی یک یا چند جزء مورد نظر از مخلوط گازی را در خود حل کند. اغلب... ادامه درباره برج های جذب و دفع »

بنزن

بنزن یک ترکیب آلی آروماتیک است. بنزن مایعی است بی‌رنگ و خوشبو که در تولید صنعتی گروهی از مواد مانند پلی استایرن،لاستیک مصنوعی و نایلون استفاده می‌شود. بنزن را مایکل فارادی در سال 1825 میلادی کشف... ادامه درباره بنزن »

بنزین

بنزین یکی از مشتقات نفت خام و شامل گروهی از ترکیبات آلی است. بنزین موتور، عمدتا مخلوطی از هیدروکربن های سبک مایع (C5 –C10) است. این سوخت را نخستین بار در آلمان «بنزین» ‌نامیدند. بنزین را برای سوخت... ادامه درباره بنزین »

بوتان

گاز بوتان، (C4H10) یکی از ترکیبات هیدروکربنی است که چهار اتم کربن دارد. این گاز در دو ایزومر نرمال و ایزوبوتان ساخته می‌شود. گاز بوتان محصول پالایشگاه است. مایع کردن پروپان، ماده خام اولیه برای... ادامه درباره بوتان »

تبخیر کننده فیلمی

نام انگلیسی: Film Evaporator تبخیر کننده فیلمی وسیله ای صنعتی است که بوسیله آن محلول ها غیظ می شوند. مخصوصاً برای ترکیباتی که نسبت به حرارت حساس هستند از نوع فیلم پایین رونده استفاده می شود.... ادامه درباره تبخیر کننده فیلمی »

ترانسدیوسر

مقصود از به کار گیری یک سیستم اندازه گیری و کنترل، اطمینان از ارتباط تنگاتنگ ما بین خروجی واقعی سیستم و خروجی دلخواه و یا مورد نظر است. خروجی واقعی، متغیر فرآیند و خروجی دلخواه نقطه تنظیم نامیده می... ادامه درباره ترانسدیوسر »

ترانسفورماتور

نام انگلیسی: Transformer اهمیت ترانسفورماتورها در صنعت برق و شبکه های صنعتی، برکسی پوشیده نیست. امروزه یکی از ملزومات اساسی در انتقال و توزیع الکتریکی در جهان ترانسفورماتورها، میباشند.... ادامه درباره ترانسفورماتور »

صفحات: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11