دانشنامه مواد و تجهیزات

استیلن

استیلن ماده ایست آلی و متعلق به خانواده هیدروکربن های ساده (آلکن) می باشد.این گاز در سال 1836 توسط ادموند داوی کشف شد.استیلن کوچکترین عضو خانواده? آلکین‌های هیدروکربنی است که از دو اتم هیدروژن و دو... ادامه درباره استیلن »

اسید استیک

اسید استیک جزو مواد معدنی و متعلق به گروه اسید ها می باشد.اسید استیک جز اسیدهای کربوکسیلیک می‌باشد و در نامگذاری آیوپاک به اسید اتانوئیک معروف است.استفاده از اسید استیک در شیمی، به عهد باستان... ادامه درباره اسید استیک »

اسید ترفتالیک

اسید ترفتالیک با فرمول C6H4(CO2H)2 یک ترکیب آلی جامد و بی رنگ است که به عنوان ماده اولیه برای تولید پلی استر به کار میرود. سالانه چندین میلیون کیلوگرم از این ماده تولید می شود. اسید ترفتالیک یکی از... ادامه درباره اسید ترفتالیک »

اسید سولفوریک

اسید سولفوریک اسیدی بسیار قوی است که با هر درصدی در آب حل می‌شود. اسید سولفوریک با فرمول شیمیایی H2SO4 در گذشته با نام جوهر گوگرد خوانده می‌شد.اسید سولفوریک جزو مواد معدنی و متعلق به گروه اسید ها می... ادامه درباره اسید سولفوریک »

اسید فسفریک

اسید فسفریک از جمله پرمصرف ترین مواد شیمیایی در صنعت است. اسید فسفریک به فرمول شیمیایی H3PO4 اسید ضعیفی است و به عنوان ماده افزودنی در نوشابه‌های گازدار کاربرد دارد.این ماده جزو مواد معدنی و متعلق... ادامه درباره اسید فسفریک »

اسید کلریدریک

اسید کلریدریک (جوهر نمک) یکی از فرآورده های صنایع شیمیایی است. اسید کلریدریک ترکیبی از کلرید هیدروژن در آب است.این ماده به شدت خورنده است . اسید کلرید ریک به عنوان محصول جانبی تولید تولوئن دی... ادامه درباره اسید کلریدریک »

اسید نیتریک

اسید نیتریک (HNO3) خالص در 41.6- درجه سانتی‌گراد ذوب شده، تولید مایع بی‌رنگی میکند، اما نسبت به درجه حرارت و درجه تابش نور بر آن، گستره رنگ آن از زرد تا قرمز متمایل به قهوه‌ای متغیر است.اسید نیتریک... ادامه درباره اسید نیتریک »

اسید

مطابق تعریف آرنیوس ، اسید ماده ایست که در آب یونیزه می‌شود و یون +H3O که گاهی بصورت +H نیز نشان داده می‌شود، تولید می‌کند.بر اساس تعریف ، برونشتد - لوری ، اسید ماده ای است که یک پروتون به باز... ادامه درباره اسید »

اسکادا

اسکادا (SCADA) مخفف کلمات Supervisory Control And Data Acquisition به معنی کنترل سوپروایزری (نظارت مدیریتی) و اخذ داده ها می باشد. همانطور یکه از اسم آن پیداست اسکادا به یک سیستم کنترلی گسترده اشاره... ادامه درباره اسکادا »

اکریلونیتریل بوتادین استایرین (ABS)

اکریلونیتریل بوتادین استایرین از پلیمرازیسیون استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین به دست می آید.علت اصلی کاربرد این نوع پلیمر خواص تقریباً بی نظیر ترکیبی آن است.ABS این ویژگی را نیز دارد که... ادامه درباره اکریلونیتریل بوتادین استایرین (ABS) »

اکسیژن

اکسیژن ، یکی از عناصر شیمیایی در جدول تناوبی است که نماد آن O و عدد اتمی آن 8 است. مولکول اکسیژن (O2)در زمین از نظر ترمودینامیکی ناپایدار است ولی توسط عمل فتوسنتز باکتری‌های بی هوازی و در مرحله بعدی... ادامه درباره اکسیژن »

اورتو -زایلین

موارد مصرف: تولید ایندریدفتالیک،پلاستی سایزرها، رنگ ها، حشره کش ها.  مجتمع های تولیدی: پتروشیمی بو علی سینا و برزویه  محل تحویل: پتروشیمی بو علی سینا و برزویه  بسته بندی: فله... ادامه درباره اورتو -زایلین »

اوره

اوره یا کربامید یک ترکیب آلی است که نخستین بار در سال 1773 بوسیله شیمیدان فرانسوی Hilaire Rouelle کشف شد. اوره یکی از ترکیباتی است که از بدن انسان و سایر پستانداران دفع می شود. مهمترین کاربرد اوره... ادامه درباره اوره »

اپوکسی رزین

اپوکسی رزین از خانواده پلیمرها و متعلق به گروه ترمو پلاستیک ها می باشد. اپوکسی رزین معمولا از واکنش اپی کلروهیدرین و فنل تولید میشود. رزین های اپوکسی در سه نوع جامد، مایع و محلول قابلیت تولید دارد و... ادامه درباره اپوکسی رزین »

اکسترودر

نام انگلیسی: Extruder اکستروژن یکی از روش های شکل دهی است که برای کاهش ضخامت یا سطح مقطح مواد به کار میرود. اکستروژن روشی بسیار انعطاف پذیری است و با استفاده از حدیده مناسب می توان طیف وسیعی از... ادامه درباره اکسترودر »

صفحات: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11