دانشنامه مواد و تجهیزات

پلی ونیل کلراید

پی وی سی یکی از اعضای خانواده پلیمرها و کوپلیمرها است که تمام آنها دارای گروه مشترک وینیل (-CH2-CH) می باشند.این ماده یک ترمو پلاستیک است. در شرایط حاضر یکی از ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی... ادامه درباره پلی ونیل کلراید »

پلی یوروتان

پلی یوروتان ، پلیمری از انواع پلیمرهای ترموست با زنجیره متشکل از کربامیت است. پلی یورتانها را اولین بار اتو بایر در سال 1937 در آلمان کشف کرد. پلی یورتان ها به شکلهای مختلف از جمله فومهای نرم،... ادامه درباره پلی یوروتان »

پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است.پلی پروپیلن با مصرف سالانه 35 میلیون تن و اختصاص 21 درصد از مصرف جهانی پلیمرهای اساسی، رتبه دوم پرمصرف¬ترین پلیمر را به خود اختصاص داده است. قابلیت افزایش... ادامه درباره پلی پروپیلن »

پمپ

نام انگلیسی: Pump سایر اسامی: تلمبه پُمپ یا تُلُمبه وسیله ای مکانیکی برای انتقال مایعات است که با افزایش فشار جریان آن، امکان جابجایی مایعات را به ارتفاعی بالاتر (با افزایش هد) یا حتی پایین دست... ادامه درباره پمپ »

پي ال سي-تجهيزات برق و الكترونيك-تجهيزات و ماشين آلات

در سيستم‌هاي اتوماسيون وظيفه اصلي كنترل بر عهده PLC است كه با گرفتن اطلاعات از طريق ترمينالهاي ورودي، وضعيت ماشين را حس كرده و نسبت به آن پاسخ مناسبي براي ماشين فراهم مي‌كند. امكان تعريف مدهاي مختلف... ادامه درباره پي ال سي-تجهيزات برق و الكترونيك-تجهيزات و ماشين آلات »

چرخ دنده

نام انگلیسی:Gear Wheel  در هر چرخ دنده نسبت دنده با فاصله از مرکز چرخ دنده تا نقطه تماس تعیین می شود.به عنوان مثال در ابزاری با دو چرخ دنده،اگر قطر یکی از چرخ دنده ها 2 برابر دیگری باشد،... ادامه درباره چرخ دنده »

ژنراتور

نام انگلیسی: Generator سایر اسامی: مولد، دینام، مولد برق    ژنراتورها همواره یکی از مهمترین عناصر شبکه قدرت بوده و نقش کلیدی در تولید انرژی و کاربردهای خاص دیگر ایفاء کرده است.... ادامه درباره ژنراتور »

کمپرسور

نام انگلیسی: Compressor   کمپرِسورها یا فشارندهها میتوانند برای فشرده کردن گاز یا مایعات به کار رود. البته در حالت دوم به آن پمپ میگویند. کمپرسورها یکی دیگر از انواع تجهیزات متحرک دوار... ادامه درباره کمپرسور »

کنترلر

هدف از کنترل، تنظیم فرایند درشرایط مورد نظر است. در آغاز سیستمهای کنترلیِ صنعتی، عموماً سیستمهای نیوماتیک ( بادی) بودند که هم برای انتقال فرمان ها (سیگنال ها) و هم برای تنظیم شیرکنترل مورد استفاده... ادامه درباره کنترلر »

کوره القایی

نام انگلیسی: Induction Furnaces کوره های القایی در مقایسه با کوره های سوخت فسیلی دارای مزایای فراوانی از جمله دقت بیشتر، تمیزی و تلفات گرمایی کمتر و... است. همچنین در کوره هایی که در آنها از... ادامه درباره کوره القایی »

کوره

نام انگلیسی: Furnace   کوره دستگاهی است که در آن سوخت در مجاورت هوا یا اکسیژن محترق می شود و شعله های طولانی ایجاد می کند. این شعله ها دیواره کوره و اجسام مجاور را گرم می کنند.ساختمان... ادامه درباره کوره »

گاز طبیعی فشرده

ماده ایست آلی و جزو هیدروکربن های ساده می باشد.گاز طبیعی فشرده (CNG) یکی از مناسب ترین و در دسترس ترین جانشین های بنزین به شمار می آید.سوختی ایده آل است.از سوخت های دیگر تمیزتر است و به محیط زیست... ادامه درباره گاز طبیعی فشرده »

گاز طبیعی مایع

گاز طبیعی مایع شده یا LNG همان گاز طبیعی است که برای سهولت حمل و نقل آن را در فرآیندی خاص مایع می کنند. اولین بار در قرن 19 میلادی دانشمند انگلیسی مایکل فارادی انواع مختلف گاز و گاز طبیعی را به صورت... ادامه درباره گاز طبیعی مایع »

گاز طبیعی

ماده ایست آلی و جزو هیدروکربن های ساده می باشد. گاز طبیعی منبع انرژی تقریبا پاکیزه، فراوان و ارزان قیمتی است که هم اکنون نیز به مقیاس وسیع برای مصارف صنعتی و خانگی به کار رفته و در طی دهه‌های آینده... ادامه درباره گاز طبیعی »

گلیسرین

گلیسیرین اولین بار در سال 1779 توسط "Scheel" در فرآیند صابون ‌سازی با روغن زیتون کشف شد. ماده ایست آلی و متعلق به خانواده هیدروکربن های اکسیژن دار می باشد.. گلیسیرین یک مایع با قدرت بالای جذب رطوبت... ادامه درباره گلیسرین »

صفحات: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11